Ja sama podjęłam decyzję o inwestowaniu w nieruchomości w wyniku zbiegu wielu zdarzeń jednocześnie. Pierwszym z nich był fakt, że w naszej rodzinie pojawiło się mieszkanie, którego najem przysporzył nam sporo problemów, ze względu na niepłacony czynsz przez wiele miesięcy oraz niechęć do opuszczenia mieszkania przez starszą lokatorkę. Ta sytuacja zmotywowała mnie do zapoznania się z aktualnym stanem prawnym Ustawą o ochronie praw lokatorów, procedurami eksmisji komorniczej i alternatywnymi metodami poradzenia sobie z niepłacącym lokatorem opisywanymi na różnych forach internetowych.
Kolejnym bardzo ważnym powodem, był fakt, że rozkładaliśmy z mężem ręce w bezsilności patrząc jak nasze oszczędności stoją w miejscu na lokatach bankowych. Dodatkowo jako trzecie wyróżnię ten moment w życiu, kiedy podczas pełnego zaangażowania swoich zasobów czasu i umiejętności w pracy etatowej doszłam do wniosku, że nie mogę zarobić więcej w pracy na etacie. Kiedy połączymy sobie fakt, że mój mąż będąc wojskowym nie może podejmować się innej pracy zarobkowej bez zgody komendanta okazuje się, że sami nie mamy nowych możliwości na określonym etapie życia. Jednocześnie (po czwarte) dotychczasowe inwestycje w akcje czy wino nie przynosiły oczekiwanych efektów i wiązały się z dużym ryzykiem.
Po piąte doszłam do wniosku, ze mogę osiągnąć wolność finansową, a zrobię to tylko jeśli ktoś będzie ciężko pracował: albo ja albo moje pieniądze. Zdecydowałam, ze wybiorę ta drugą opcje. Idea wolności finansowej i niezależności w podejmowaniu decyzji w pełni mnie satysfakcjonuje i daje dużego kopniaka do dalszego działania.
Wnioski jakie dotychczas wyciągnęłam z lekcji życia i przygód z najem:
Nie wynajmuj jeśli nie jesteś przygotowany. Niewiedza nie zwalnia cię z obowiązku postępowania zgodnie z prawem. Odpowiedzialność za swoje działania z zakresu kontaktu z najemcą czy rozliczania podatków ciąży na właścicielu mieszkania.
Łatwiej jest profesjonalnie podejść do zarządzania najmem mieszkania i nie dopuszczać do nadużyć ze strony najemcy, niż naprawiać swoje błędy motywujące najemcę do nadużyć.
Ja wynajmuje mieszkania tylko w systemie najmu na pokoje, aby uniknąć zagrożenia wykorzystania przez najemcę skutków działań ustawy lokatorskiej.
Jeśli ktoś planuje wynająć całe mieszkanie, a szczególnie grupom chronionym tj. matkom z dzieckiem, osobom starszym, polecam zrobić to poprzez umowę najmu okazjonalnego zawierana u notariusza (jednorazowy koszt 200 zł może zabezpieczyć się przed uciążliwymi skutkami błędnych decyzji).
Wynajmując mieszkania o wyższym standardzie naturalna konsekwencją jest wyższa cena. A cenę powyżej wartości standardowej mogą zapłacić tylko najemcy wypłacalni, a dokładnie na takich nam zależy.
Jakość wyposażenia musi iść w parze z jakością obsługi tj. kontaktem z najemcą. Należy konsekwentnie wymagać od samego siebie najwyższej jakości obsługi: terminowości, dotrzymywania słowa, konsekwencji w działaniu i sprawiedliwości.
Wszystkim zastanawiającym się nad podjęciem tego pierwszego kroku w drogę inwestowania w nieruchomości, którzy mają pytania i wątpliwości z chęcią udzielę odpowiedzi osobiście, bądź wskażę osobę, która na to pytanie może odpowiedzieć. Udzielę indywidualnych konsultacji w wyznaczonych terminach. Natomiast na bieżąco można śledzić nasze działania na naszym firmowym Facebooku www.facebook.pl/pokoje69pl/